A tökéletes színek kiválasztása otthonunk belső tereibe hívogató légkört teremthet, és átalakíthatja életterünket. A megfelelő színekkel ki tudunk emelni területeket, és befolyásolni tudjuk a hangulatot.
Tartós és minőségi megoldások
Táblafesték, mosható falfesték, lég- és páraáteresztés – sokféle fogalommal megismerkedhetünk, amikor a falaink színezése a kérdés. A Héra Prémium mosható falfesték kínálatában többféle kiszereléssel és színnel találkozhatunk, érdemes elgondolkodni ezek használatán akkor, ha a falaink egyébként gyorsan piszkolódnak.
Egy kisgyermekes családban, vagy ahol van egy aktív háziállat, mindenképp hasznos, ha a falakat könnyedén, egyszerűen le tudjuk mosni. Többféle kiszerelésben megtaláljuk ezeket a festékeket, 1, 2,5 és 5 literes változatban is, a latextechnológiának köszönhetően pedig nemcsak kiváló fedést kapunk, hanem mosható, pára- és légáteresztő felületet is, tartós és élénk színekkel.
Olyan lágyabb árnyalatokban, mint a minimál bézs, a tejszínhab, a balkáni gerle, de olyan élénkebb, karakteresebb színekben is, mint a vad málna vagy az éjszakai les.
A színek pszichológiája
A színek kavalkádjában olykor nem könnyű eligazodni, és ilyenkor jön jól egy kis tervezés, átgondoltság, valamint a színek pszichológiájának megértése. A színek ugyanis mélyen befolyásolják érzelmeinket és viselkedésünket, így a belsőépítészet hatékony eszközeivé válhatnak.
A különböző árnyalatok pszichológiai hatásainak megértésével olyan tereket hozhatunk létre, amelyek különleges hangulatot idéznek elő, és fokozzák az egyes helyiségek funkcionalitását.
Az olyan meleg színek, mint a vörös, a narancs és a sárga általában energetizálnak, és stimulálnak, a hideg színeket, mint a kék, a zöld és a lila gyakran nyugtatónak és pihentetőnek érezzük.
Szabályok és hatások
Létezik egy úgynevezett 60-30-10-es szabály, ami egy klasszikus belsőépítészeti elv, amely segít kiegyensúlyozott és vonzó tereket létrehozni. E szabály szerint egy helyiség 60 százalékának egy domináns színűnek, 30 százalékának egy másodlagos színűnek, 10 százalékának pedig akcentusszínűnek kell lennie. Ez az elosztás általában azt jelenti, hogy a falak a domináns színt, a kárpit vagy padlóburkolat a másodlagos színt, a kiegészítők, műalkotások pedig az akcentusszínt adják.
Otthonunk minden helyisége egyedi célt szolgál, és a választott színeknek tükröznie és erősítenie kell ezt a funkciót. A hálószobában például pihenésre, nyugalomra van szükségünk, az olyan lágy, hűvös színek, mint a halványkék, a levendula és a zöld nyugtató, alvást elősegítő környezetet teremthetnek.
Ezzel szemben a konyhában és étkezőben szeretjük a pezsgést, ide az olyan meleg színek illenek, mint a vörös, a narancssárga és a sárga, de azért óvatosan bánjunk az intenzív árnyalatokkal, melyek túlzott használata nyomasztó lehet. Ezeket a színeket érdemes semleges háttérrel szemben akcentusszínként használni.