Étkezési döntéseink számos módon befolyásolják egészségünket. Jól ismert tény, hogy egy kiegyensúlyozott és egészséges étrend csökkentheti bizonyos krónikus betegségek kockázatát. Azt azonban kevesebben tudják, hogy az elfogyasztott ételek és italok hatást gyakorolnak a fogak és az íny egészségére is. Cikkünkben bemutatjuk, milyen egy fogbarát étrend!
Mi tesz fogbaráttá egy étrendet?
Ahhoz, hogy fogaid és ínyed egészségét akár élethosszig élvezhesd, kiemelten fontos, hogy egészséges étkezési szokásokat kövess. De vajon mi tesz fogbaráttá egy étrendet? Szükséges bármilyen speciális élelmiszert fogyasztani? Vannak olyan italok, amelyeket valóban érdemes kerülni?
Minimális hozzáadott cukrot tartalmaz
A fogbarát étrend egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy minimális mennyiségű hozzáadott cukrot tartalmaz. A túlzott cukorfogyasztás ugyanis fogszuvasodáshoz és egyéb fogászati problémákhoz vezethet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt javasolja, hogy a felnőttek és a gyermekek csökkentsék napi hozzáadott cukorfogyasztásukat a teljes energiabevitel kevesebb mint 10%-ára. Következzen pár gyakorlati példa!
Amennyiben napi 1500 kcal energiát fogyasztasz, akkor a WHO javaslata szerint maximálisan 150 kcal mennyiségű hozzáadott cukrot lehet fogyasztani, ez hozzávetőlegesen 38,7 gramm cukornak felel meg. Lássuk, milyen élelmiszerekben található meg pont ez a mennyiség!
- 365ml kóla,
- 4 és fél evőkanál csokis mogyorókrém,
- 150g energiaszelet,
- 175g sajttorta.
Jól látható, hogy a javasolt cukormennyiség könnyen túlléphető hétköznapi ételekkel. A túlzott cukorfogyasztás kerülése további egészségügyi előnyökkel szolgálhat.
Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban
Bár a hozzáadott cukorfogyasztás csökkentésével rengeteget tehetsz a dentális egészség megőrzéséért, nem érdemes ennél a lépésnél megállni. Kövess változatos és kiegyensúlyozott étrendet, amely biztosítja a szervezet számára szükséges esszenciális tápanyagokat. A gyümölcsök, zöldségek, magvak, teljes kiőrlésű gabonák és hüvelyesek számos értékes vitaminnal és ásványi anyaggal segítik táplálkozási céljaid elérését. A fogak egészsége szempontjából az alábbi mikrotápanyagok a legfontosabbak:
- A C-vitamin hozzájárul a megfelelő kollagénképződéshez és ezen keresztül segíti a fogak normál állapotának megőrzését.
- A D-vitamin fontos szerepet játszik a normál fogazat fenntartásában.
- A foszfor segíti a fogak egészségének megőrzését.
- A kalcium elengedhetetlen a fogak egészséges működéséhez.
- A magnézium hozzájárul a normál fogazat fenntartásához.
Magas rosttartalmú
Az American Dental Association (Amerikai Fogászati Szövetség) szerint a magas rosttartalmú ételek fogyasztása segíthet az íny megtisztításában, amely pedig fontos lehet a fogágybetegség kockázatának csökkentésében. További előny, hogy a rostfogyasztás segíti az emésztési folyamatokat.
Extra tipp: cukormentes rágógumi
Tudtad, hogy a cukormentes rágógumi segíthet a fogak egészségének fenntartásában? Az Európai Bizottság hivatalos állásfoglalása szerint az alábbi előnyökkel járhat a cukormentes rágózás:
- hozzájárul a fogak mineralizációjának fenntartásához,
- semlegesíti a foglepedék savait és
- csökkenti a szájszárazságot.
Így tehetsz még többet fogaid egészségéért
Egy egészséges és kiegyensúlyozott étrenddel rengeteget tehetsz a fogakért, azonban nem szabad megfeledkezni az alábbi jó tanácsokról sem:
- Legyen alapos fogápolási rutinod! Használj fluoridos fogkrémet, fogselymet és nyelvkaparót!
- Szükség esetén gondoskodj a hiányzó fogak pótlásáról a további komplikációk megelőzéséhez! Ma már számos lehetőség áll rendelkezésre, mint például a korona, híd vagy fog implantátum.
- Vegyél részt rendszeres fogászati kivizsgáláson! A gyors és fájdalommentes ellenőrzésekkel megelőzhető számos fogászati probléma, így például a fogágybetegség is.
Dr. Németh Bálint: fogász és szájsebész
Dr. Németh Bálint 20 évet meghaladó hazai és nemzetközi tapasztalattal rendelkezik a fogászat és szájsebészet területén. Klinikáján a legmodernebb eszközök, professzionális szakorvosok és kifogástalan ellátás várja a betegeket.