Hátizsákos utazás – Mit pakoljak be három hétre?

2024. július 17.

Megkérdőjelezhetetlenül berobbant a nyár, amivel természetesen együtt jár a szabadság, kikapcsolódás, nyaralás, túrázás – minden, ami belefér. Június első három hetét utazással, önkénteskedéssel töltöttem Csehországban, ahova egy gondosan megpakolt Quechua hátizsákkal érkeztem. A kaland előtt több kérdés is felmerült bennem: mit pakoljak be, mit vigyek magammal három hétre? Praktikus tanácsok és élménybeszámoló következik hátizsákos utazással kapcsolatban!

Önkéntes munka, mint tartalmas nyaralás 

Az ötlet valahogy csak úgy kipattant a fejemből – kikapcsolódni, kiszakadni a hétköznapokból legalább három hétre, pihenni, de közben valami „értelmeset” is csinálni, nagyjából ez volt a cél. Az utazás körvonalazódása közben öcsém is társult a kalandhoz, és végül együtt döntöttünk úgy, hogy egy farmon szeretnénk önkénteskedni, egy kis utazással megtoldva három hetes szabadságunkat. A választás Csehországra esett, és a wwoof (World Wide Opportunities on Organic Farms) nemzetközi szervezeten keresztül találtunk is egy kedves kis gazdaságot, ahol két hetet terveztünk eltölteni…. 

Felkészülés, pakolás

Az, hogy nem csak egy szimpla nyaralásra kellett bepakolni a táskába, hanem a turistáskodást háttérbe szorítva tulajdonképpen dolgozni mentünk, jócskán megnehezítette a „Mit vigyek magammal?” kérdéskört. Tőlem nem idegen a hátizsákos utazás, de nem is ezt a nyaralási formát választom a leggyakrabban, így tulajdonképpen elég elhanyagolható tapasztalattal kezdtem bele a készülődésbe. Persze bújtam a hasznos blogcikkeket, videókat arról, mit, hogyan érdemes magammal vinni egy ilyen útra… Lássuk, mi lett belőle… 

Táska 

Bár az utazás hossza három hét volt, mégis csak kb. 1,5 hétre elegendő ruházatot, felszerelést pakoltam be, hogy ne kelljen a fél ruhatáramat összecsomagolni, illetve mosásra a 21. században már elég sok lehetőség van. Ehhez egy 40 literes Quechua hátizsák bizonyult a legjobb választásnak, sok külső zsebbel, praktikus kialakítással, amibe tényleg prímán befértek a cuccaim (persze maximálisan kihasználva a kapacitást 🙂 ). További kiegészítőként befektettem két darab tárolóhuzatba, ami nagyban megkönnyítette a ruháim rendszerezését a hátizsákon belül – kitűnő ötlet volt! 

Ruházat

A ruhák kiválasztásával már nagyobb bajban voltam, ugyanis az időnk nagy részében egy farmon dolgoztunk, tehát ehhez kellett „munkaruhával” készülni, de mivel városban is megfordultunk, ezért „normális”, városi, utazós ruháról is kellett gondoskodni. Íme a lista, ami végül a hátizsákba került: 

  • Esőkabát
  • 1 db polár pulóver
  • 5 db ujjatlan felső
  • 2 db póló
  • 2 db hosszúnadrág: ebből 1 kizárólag munkanadrág, 1 pedig egy könnyű, nyári, amit végül nem is használtam
  • 3 db rövidnadrág: ebből 1 munkára, 2 a városba
  • 2 db leggings: ez nagyon jó ötlet volt, többször a rövidnadrág alá vettem fel. Praktikus, mert nem foglal sok helyet
  • 1 db hosszú ujjú ing, ami átalakítható
  • Fehérnemű, zokni 6-6 db
  • 1 db nagyobb strandkendő-féleség, ami hidegben sálként is funkcionálhat
  • 1 mikroszálas törölköző
  • Pizsama 🙂
  • Hálózsák
  • 1 db túrabakancs, 1 db strandpapucs, 1 db városi cipő

Összességében nem lett vészes a végeredmény, egy-két ruhadarabot leszámítva nem cipeltem magammal semmit sem feleslegesen. 🙂 Futóként nagyon sokat dilemmáztam azon, hogy a közeli hegyek csábításának engedve terepfutó felszerelésemet sem kéne otthon hagynom, de végül győzött a kényelem és a praktikusság… a futócipőmet ezúttal túracipőre cseréltem, amit végül nem bántam meg. A ruházatom nagyobb része a Decathlon saját márkás termékeiből állt össze, a túrázáshoz, kiránduláshoz tervezett Forclaz, Quechua termékek valóban a praktikus használatra lettek kialakítva, úgyhogy én csak ajánlani tudom mindenkinek erre a célra! 

Kiegészítők

A ruházaton, hálózsákon kívül még bekerült egy-két apróság, ami többször jó szolgálatot tett: 

  • Zseblámpa/fejlámpa
  • Vászonzsák: kicsire összehajtható, így nem vittem magammal még egy hátizsákot, elég volt ez a vászonzsák a városi nézelődéshez, bevásárlásokhoz
  • Kulacs: a hétköznapok elengedhetetlen kelléke az utazás során sem maradt otthon, így kímélve a környezetet az eldobható műanyag flakonoktól. Többnyire sikerült mosdókban, nyilvános kutaknál ivóvízzel feltölteni
  • NaptejNem mértem le, hány kilót vittem a hátamon, de a városi A-ból B-be való gyaloglás és a hegyi kirándulás során sem volt elviselhetetlen a teher pár kilométer erejéig. Mindent összevetve a fent leírt felszereléssel tökéletesen elvoltam a 3 hét során.

Szakadj el a civilizációtól!

Ami pedig magát az utazást illeti… túlzás nélkül életem egyik legnagyobb kalandján vagyok túl. A farmon töltött két hét alatt rengeteg mindent tanultunk, részesei lehettünk a család életének, akiknek hihetetlenül jó érzés volt segíteni! Legtöbb időnket a természetben, az erdő mélyén húzódó kis házikó körül töltöttük, szabadnapjainkon pedig a közeli hegyek ösvényeit jártuk. Többször a megszokottból kilépve, a komfortzónát elhagyva olyan kalandokat éltünk át, ami biztosan felejthetetlen emlék marad. Az aktív, mozgással teli kikapcsolódás rengeteg energiával töltött fel, jó volt új helyeket felfedezni és kiszakadni a civilizációból, a jól megszokott irodai környezetből… 

Bár eddig a legtöbb nyaralásunkat „hagyományos módon” vízpart mellett, tenger közelében töltöttük, időnként nem árt a váltás és valami teljesen új felfedezése. Ez a három hét nem csak az utazásról szólt, hanem egy másik kultúra megismeréséről, új dolgok tanulásáról, a korlátok elhagyásáról, elcsendesülésről, átértékelésről. Sajnos sokszor teljesen tudattalanul képesek vagyunk éveket őrlődni kis mókuskerekünkben, amiből nem árt néha-néha kiszakadni. 

Aki kedvet érez valami egészen mást, újat kipróbálni, a nyaralást tartalmasabban eltölteni, annak csak ajánlani tudom ezt az utazási formát!  

Ajánló